Blower door test,
měření vzduchotěsnosti staveb

Předejděte vadám ve vzduchotěsnosti své stavby a zefektivněte vytápení vašich prostor.

Nechte si od nás zkontrolovat kvalitu vzduchotěsnosti domu. Díky Blower Door Testu odhalíme nedostatečné těsnění a navrhneme rychlé řešení. Nejčastější netěsnosti ve stavbách se objevují kolem prostupů, komínů, stavebních výplní či napojení stěn. Blower Door Test pomůže zjistit kvalitu provedených prací, jejichž zanedbání může mít za následek zejména snížení účinnosti rekuperace či nežádoucí úniky vyhřátého vzduchu vedoucí ke zvýšení nákladů na vytápění objektu a s tím spojené tepelné mosty a tvorbu plísní.

K čemu je tato metoda dobrá?

Blower Door Test stanovuje průvzdušnost neboli vzduchotěsnost obálky budov dle normy ČSN EN ISO 9972. Kromě zjištění potřebné vzduchotěsnosti budov metoda Blower Door Test dokáže odhalit vady stavby a tím způsobené možnosti výskytu plísní. Lokalizovat konkrétních defekty a netěsnosti budov je přitom relativně přesné, a to jak u rodinných domů, tak komerčních objektů. Pokud do budovy proniká příliš mnoho či naopak příliš málo venkovního vzduchu, s tímto vzduchem proniká současně i hluk, znečištěné venkovní ovzduší, prach a alergeny. To může mít negativní vliv na zdraví obyvatel domu. Netěsnosti v obálce budovy mohou navíc způsobit průvan v interiéru a ubrat na komfortu bydlení.

Provedení Blower Door Testu

Při měření Bloower Door Testem instalujeme do vhodného otvoru v obálce budovy (okno, dveře) zkušební neboli testovací rám, ve kterém je natažena krycí plachta. Do otvoru v plachtě vložíme Blower door ventilátor. Během provádění testu musí být zavřená všechna venkovní okna a dveře, interiérové dveře naopak musí zůstat otevřené. Při zkoušce se vzduch do objektu vhání nebo se z něj vysává, podle toho, zda chceme vyvolat přetlak anebo podtlak uvnitř objektu. Poté, co se dosáhne tlakového rozdílu, měřící Blower Door systém automaticky provede změření těsnosti budovy dle výše uvedené normy. U rodinných domů měření zabere přibližně 3–4 hodiny. Výstupem měření je protokol v digitální formě obsahující veškeré potřebné naměřené hodnoty, případně certifikát budovy pro SFŽP (Zelená úsporám).

Výhody a tipy jak ušetřit

Nechte si od nás zkontrolovat kvalitu práce stavební firmy a ošetřete si smluvně celkovou průvzdušnost stavby už ve fázi zadávání zakázky. V okamžiku, kdy je vzduchotěsná obálka budovy ještě přístupná, je možné provést případné opravy netěsností s malými náklady. Zhotovení stavby ve vzduchotěsném režimu tak, aby splnila požadované hodnoty, pomáhá dosáhnout požadované úspory nákladů na bydlení. V rámci programu Nová zelená úsporám lze získat dotaci ve výši až půl milionu korun na stavbu energeticky úsporného domu. Jedním z předpokladů pro získání tohoto finančního příspěvku je úspěšné absolvování Blower Door Testu, tedy měření kvality provedení obvodového pláště budovy z pohledu jeho vzduchotěsnosti.

Poptávka diagnostiky

Poptáváte diagnostiku Vaší stavby? Vyplňte prosím krátký formulář a my se Vám ozveme co nejdříve. Děkujeme.